Krajowy Fundusz Szkoleniowy
Krajowy Fundusz Szkoleniowy stanowi wydzieloną cześć Funduszu Pracy, przeznaczoną na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, podejmowanego z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy.
Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Zwiększenie inwestycji w potencjał kadrowy powinno poprawić zarówno pozycję firm jak i samych pracowników na konkurencyjnym rynku pracy.
Poznaliśmy Priorytety wydatkowania środków KFS ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy czyli do wykorzystania kwota 177 470 tys. zł. W priorytecie znajduje się między innymi wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
Sam proces wygląda następująco
- Przesyłają do nas Państwo kompletną ankietę (ważne, żeby wszystkie punkty zostały wypełnione, bez tego nie zaczynamy prac nad wnioskiem)
- Na jej podstawie przygotowujemy dokumentację i wniosek do Krajowego Funduszu Szkoleniowego
- W dniu otwarcia naboru komplet dokumentów, podpisany i opieczętowany należy dostarczyć do Urzędu Pracy odpowiedniego dla Państwa regionu
- Jeśli uda się wygrać konkurs w KFS, podpisują Państwo umowę z PUP (informacja o wygranej bądź ewentualnych uzupełnieniach przychodzi najczęściej pocztą)
- Realizujemy szkolenia na podstawie wcześniej złożonego wniosku
- Wnoszą Państwo do Urzędu Pracy o wypłatę środków, otrzymują Państwo od nas fakturę za szkolenie.
- W przypadku mikroprzedsiębiorstw dofinansowanie wynosi 100%, w przypadku małych (powyżej 10 osób zatrudnionych) 80%
- Uczestnicy szkolenia otrzymują certyfikaty potwierdzające udział i uzyskane kompetencje
- Pomagamy w rozliczeniu środków z KFS
Jesteśmy firmą posiadającą jeden z najlepiej ocenianych
certyfikatów szkoleniowych w Polsce
Stosujemy również system zarządzania jakością zgodnie z normą PN-EN ISO 9001:2015-10